TREZOROVÉ ZÁMKY

 

Bezpečnostní třídy trezorových zámků

Trezorové zámky jsou klasifikovány podle normy EN 1300 do několika bezpečnostních tříd pro trezorové zámky. Trezorové zámky jsou zařazené do bezpečnostních tříd A, B, C, a nejvyšší D. Pouze pro speciální trezory existují bezpečnostní třídy XII a XIII.

Jednotlivé bezpečností třídy určují, jak je který zámek bezpečný, a kolik času, nástrojů a techniky je třeba po jeho otevření. Trezorové zámky ve stejné třídě jsou stejně bezpečné, nezáleží zda se jedná o zámek na motýlkový klíč, mechanický kombinační zámek nebo elektronický zámek s klávesnicí.

Pro zabezpečení trezorů se nejvíce používají trezorové zámky bezpečnostní třídy A, B a v některých případech i C. Úroveň zabezpečení trezoru stoupá při použití většího počtu trezorových zámků. Pro představu, u trezorů s velmi vysokou pátou třídou bezpečnosti podle normy EN1143-1se používají dva zámky typu B. Takový trezor je vhodný pro uschování hotovosti 5 000 000 korun a cenností v několika násobné hodnotě.

Typy trezorových zámků

 

Trezorový zámek na klíč

Motýlkový klíč k trezoru, obrázek se otevře v novém okně

Standardně jsou trezory osazeny motýlkovým trezorovým zámkem na klíč, některé trezory mají větší počet trezorových zámků. U trezoru jsou vždy dva klíče ke každému zámku (za příplatek je možné dodat libovolný počet klíčů). U většiny trezorů je možné za příplatek trezor osadit namísto trezorového zámku na klíč mechanickým kombinačním zámkem, nebo elektronickým trezorovým zámkem. V nabídce máme také trezory u kterých je možné osadit biometrický zámek, který se otevírá pomocí přečtení otisku prstu oprávněné osoby, takzvaného Fingerprintu.

Výhody trezorového zámku na klíč:

 • je v základní bez příplatkové ceně
 • je jednoduchý na ovládání, otočit klíčem zvládne každý
 • k otevření trezoru je třeba fyzického klíče, nemůžete jej třeba zatelefonovat jako kód k elektronickému zámku

Nevýhody trezorového zámku na klíč:

 • některé zákazníky může obtěžovat nosit s sebou klíč k trezoru

 

Trezorový mechanický kombinační zámek 

 Mechanický kombinační zámek - průměr 95 mm, obrázek se otevře v novém okně

Mechanický kombinační zámek je vlastně jakýsi číselník. Obrovskou výhodou je, že od něj nikdy neztratíte klíče. Ovládání je snadné, stačí si pamatovat většinou šestimístnou číselnou kombinaci, kterou zadáváte pomocí střídavého otáčení (doleva, doprava). I když se na první pohled může zdá ovládání složité, jakmile si sami několikrát vyzkoušíte zjistíte jak snadná je obsluha mechanického kombinačního zámku. Kombinaci čísel potřebných k otevření trezoru je možné kdykoliv změnit.

Výhody trezorového mechanického kombinačního zámku

 • nepotřebuje baterie, nikdy mu tedy nedojdou
 • nemusíte nosit klíče
 • většinou si stačí pamatovat pouze šest čísel (tří dvojčíslí)
 • kombinaci čísel potřebných k otevření trezoru je možné kdykoliv změnit.

Nevýhody trezorového mechanického kombinačního zámku

 • není v základní bez příplatkové ceně
 • nastavení kombinace není tak snadné jako je otočení klíčem
 • můžete zapomenout číselnou kombinaci

 

Elektronický trezorový zámek

  

Elektronický trezorový zámek je velice rychlý, je velice snadný na obsluhu, změna kombinace je otázkou téměř okamžiku. Zámek je také velice bezpečný, umožňuje několik miliónů kombinací. Většina elektronických zámků je zařazená v bezpečnostní třídě B. Provedení klávesnice zámku trezoru je různé, od plastových až po kovové. Tlačítka trezorového zámku mohou být gumová nebo foliová. Elektronické digitální zámky pro trezor obsahují také další funkce, například funkce časové prodlevy, zámek umí zpozdit otevření. Elektronický trezorový zámek umí vypsat přehled přístupů do trezoru, umožňuje použití více kódu pro více uživatelů. Některé modely elektronických zámků jsou vybaveny automatickým blokovacím systémem a alarmem při opakovaných pokusech o zadání kódů. 

Výhody elektronického trezorového zámku:

 • pohodlné ovládání
 • odlišné kombinace pro více uživatelů
 • přehled přístupů do trezoru a další pokročilé funkce

Nevýhody elektronického trezorového zámku:

 • není v základní bez příplatkové ceně
 • potřebuje baterie, které je třeba po nějaké době vyměnit, životnost baterií je cca 2 roky

 

Nejčastěji osazujeme trezory těmito zámky:

3831.jpg
- mechanický kombinační zámek
 
PulseBasicPulseEvo-Mainimg.jpg
- elektroncký zámek HOME 2 (1 master, 1 uživatel, časové zpoždění 1 - 99 minut)
 
o_productimage_232261.jpg
- elektroncký zámek PROFI (1 master, 49 uživatelů, časové zpoždění 1 - 99 minut, tichý poplach, audit s datem a časem, funkce duálního otevření pomocí Dallas klíče)